Lisa Batiashvili „City Lights”

Znakomita gruzińska skrzypaczka zabiera nas w podróż po bliskich jej miastach, składając przy tym hołd Charliemu Chaplinowi. Na płycie Lisy Batiashvili znalazły się nowe aranżacje muzyki z jego filmów, poczynając od kompozycji Jana Sebastiana Bacha i Johanna Straussa, po Michela Legranda i Astora Piazzollę. W ten sposób album łączy różnorodne gatunki, w tym muzykę klasyczną, cygańską, jazz, tango i muzykę filmową. Współtworzą go m.in. kompozytor i aranżer Nikoloz Rachveli, Katie Melua, Till Brönner, Miloš Karadaglić oraz Maximilian Hornung.

Smakołyki Żuka Opalskiego

Lina Sastri jest zjawiskiem całkowicie osobnym. Znakomita aktorka, legendarna Filumena Marturano w sztuce Eduarda de Filippo, Medea, Elektra, Jenny w „Operze za trzy grosze” Brechta/Weilla, jest w Polsce właściwie nieznana. A przecież grała nie tylko w teatrze, ale też w wielu filmach. Jednak tak naprawdę jej żywioł to kultura neapolitańska i neapolitańska piosenka. „Maruzella” (po neapolitańsku ślimaczek morski) jest jedną z najpiękniejszych piosenek miasta pod Wezuwiuszem. W pełnym seksu wykonaniu Liny Sastri (zobaczcie jak ona się porusza!), to arcydzieło gatunku. Mocna rzecz.

Waltz With Bashir

Kto widział film „Walc z Baszirem“, na pewno sięgnie po tę płytę. Ścieżkę dźwiękową do obrazu skomponował Max Richter. To animowana opowieść o mężczyźnie, który próbuje sobie przypomnieć traumatyczne przeżycia związane z wojną w Libanie w 1982 r. i opowiada o nich staremu znajomemu spotkanemu w barze. Richter dostał za nią Europejską Nagrodę Filmową, a sam film został uhonorowany Złotym Globem i Césarem.

Smakołyki Żuka Opalskiego

,
Był rok 1967. W prawie pustej Hali Wisły w Krakowie dwa razy miał zaśpiewać Jacques Brel. Pobiegłem na oba koncerty. To było niezapomniane przeżycie. Wzruszenie, które od tamtego czasu towarzyszy mi nieodmiennie. Wielki, wspaniały Artysta. Jeden z największych!

Dziękuję to piękne słowo

Są ludzie, dzięki którym wielu z nas udało się przetrwać czas epidemii w miarę bezboleśnie. Nasi sąsiedzi przynosili nam pod drzwi zakupy, a wolontariusze załatwiali najpilniejsze sprawy. Chcielibyśmy im teraz podziękować, tworząc wirtualne archiwum stanu izolacji. Wystarczy przysłać przedstawiające ich zdjęcia lub filmiki.

Triple Concerto

,
Troje gigantów muzyki klasycznej: Anne-Sophie Mutter, Yo-Yo Ma i Daniel Barenboim postanowiło uczcić 250. rocznicę urodzin Ludwiga van Beethovena nagraniem Koncertu potrójnego na fortepian, skrzypce i wiolonczelę.

Wpadnijcie do Sukiennic

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, mieszcząca się w Sukiennicach, była jedną z pierwszych muzealnych kolekcji, jakie udostępniono publiczności po epidemicznej przerwie.

Miesięcznik na trudny czas – maj 2020

Maj – w Polsce, w Krakowie – to zawsze miesiąc szalony. Co zrobić, skoro tym razem nie o zapachu bzów, nie o upojnych spacerach wieczornych i o jasnej przyszłości nam pisać, a w zamian za tomu musimy o zapachu płynu dezynfekcyjnego, wieczornych koszmarach i nieciekawej historii.

Klasyka na trudne czasy

Po tylu dniach kwarantanny nawet najzagorzalsi wielbiciele Netfixa czy HBO GO pewnie mają dosyć wgapiania się w seriale. Może więc warto zajrzeć do Domowej Akademii Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego, którą znany krytyk, związany także z miesięcznikiem „Kraków”, prowadzi w ramach prezentacji internetowych Teatru Łaźnia Nowa.