Znakomita gruzińska skrzypaczka zabiera nas w podróż po bliskich jej miastach, składając przy tym hołd Charliemu Chaplinowi. Na płycie Lisy Batiashvili znalazły się nowe aranżacje muzyki z jego filmów, poczynając od kompozycji Jana Sebastiana Bacha i Johanna Straussa, po Michela Legranda i Astora Piazzollę. W ten sposób album łączy różnorodne gatunki, w tym muzykę klasyczną, cygańską, jazz, tango i muzykę filmową. Współtworzą go m.in. kompozytor i aranżer Nikoloz Rachveli, Katie Melua, Till Brönner, Miloš Karadaglić oraz Maximilian Hornung.
Lina Sastri jest zjawiskiem całkowicie osobnym. Znakomita aktorka, legendarna Filumena Marturano w sztuce Eduarda de Filippo, Medea, Elektra, Jenny w „Operze za trzy grosze” Brechta/Weilla, jest w Polsce właściwie nieznana. A przecież grała nie tylko w teatrze, ale też w wielu filmach. Jednak tak naprawdę jej żywioł to kultura neapolitańska i neapolitańska piosenka. „Maruzella” (po neapolitańsku ślimaczek morski) jest jedną z najpiękniejszych piosenek miasta pod Wezuwiuszem. W pełnym seksu wykonaniu Liny Sastri (zobaczcie jak ona się porusza!), to arcydzieło gatunku. Mocna rzecz.
Kto widział film „Walc z Baszirem“, na pewno sięgnie po tę płytę. Ścieżkę dźwiękową do obrazu skomponował Max Richter. To animowana opowieść o mężczyźnie, który próbuje sobie przypomnieć traumatyczne przeżycia związane z wojną w Libanie w 1982 r. i opowiada o nich staremu znajomemu spotkanemu w barze. Richter dostał za nią Europejską Nagrodę Filmową, a sam film został uhonorowany Złotym Globem i Césarem.
Trwają prace nad renowacją obrazu Józefa Chełmońskiego pt. „Czwórka”. Można będzie je obserwować, zwiedzając Sukiennice. Prace nad obrazem potrwają kilka miesięcy. W ich efekcie zostanie on oczyszczony z pożółkłych werniksów, które obecnie widać w postaci niedomalowanych plam, oraz z kurzu. Po zakończeniu renowacji „Czwórka” odzyska oryginalną świetlistość kolorów.
To będzie najdłuższy Festiwal Kultury Żydowskiej, bo potrwa aż do grudnia, gdyż w związku z epidemią koncerty, wykłady, spotkania będą odbywać się on-line. Wszystko zacznie się 26 czerwca, o godz. 20, koncertem inauguracyjnym, podczas którego wystąpią najciekawsi muzycy z ponad 30-letniej historii FKŻ. Usłyszymy m.in. takich wykonawców jak: Frank London, David Krakauer, Shai Tsabari, Kutiman, Lola Marsh, Piyut Ensemble, Gili Yalo, Ori Alboher i Shofar. Będzie też izraelski DJ BĘÃTFÓØT – jeden z topowych telawiwski perkusistów, songwriterów i producentów muzycznych. Wystarczy wejść na stronę www.jewishfestival.pl/pl/prolog-30-fkz.
Z radością donosimy, że Ewa Lipska podbiła stolicę. Świadczy o tym przyznana jej Nagroda Literacka m.st. Warszawy. To prestiżowe wyróżnienie poetka i, o czym nie możemy zapominać, autorka miesięcznika „Kraków” otrzymała za tomik „Miłość w trybie awaryjnym”. Pani Ewo, pękamy z dumy! O laureatce i nagrodzie przeczytacie w najnowszym, wakacyjnym numerze miesięcznika „Kraków”.
Był rok 1967. W prawie pustej Hali Wisły w Krakowie dwa razy miał zaśpiewać Jacques Brel. Pobiegłem na oba koncerty. To było niezapomniane przeżycie. Wzruszenie, które od tamtego czasu towarzyszy mi nieodmiennie. Wielki, wspaniały Artysta. Jeden z największych!
Są ludzie, dzięki którym wielu z nas udało się przetrwać czas epidemii w miarę bezboleśnie. Nasi sąsiedzi przynosili nam pod drzwi zakupy, a wolontariusze załatwiali najpilniejsze sprawy. Chcielibyśmy im teraz podziękować, tworząc wirtualne archiwum stanu izolacji. Wystarczy przysłać przedstawiające ich zdjęcia lub filmiki.
„Solaris” według Stanisława Lema w reżyserii Marcina Wierzchowskiego to pierwsza krakowska premiera od czasu otwarcia teatrów. Przez trzy dni, 19, 21 i 23 czerwca, na Dużej Scenie Teatru Ludowego będziemy mogli poczuć się choć trochę jak za dobrych, przedpandemicznych czasów.
Po tygodniach izolacji, Teatr im. J. Słowackiego wraca do gry. I robi to śpiewająco – 19 czerwca o godz. 20.30 zaprasza widzów na koncert plenerowy pt. „Otwieramy głowy”. Artyści wystąpią na balkonie wychodzącym na plac św. Ducha. Zaśpiewają z niego piosenki ze swoich spektakli.

Wydawca:
Fundacja Świat ma Sens, ul. Żwirki i Wigury 26, 34-600 Limanowa
Redakcja:
Bereś Media sp. z o.o.
E-mail: info@BeresMedia.com
adres tradycyjny: Bereś Media sp. z o.o., UP Kraków 16, ul. Królewska 45-47, PO BOX 13, 30-041 Kraków
Strony internetowe:
www.miesiecznik.krakow.pl
www.PolskaMaSens.pl
Redaktor naczelny: Witold Bereś
Sekretarz redakcji: Krzysztof Burnetko
e-mail: redakcja@miesiecznik.krakow.pl
Fundacja Świat ma Sens, ul. Żwirki i Wigury 26, 34-600 Limanowa
Redakcja:
Bereś Media sp. z o.o.
E-mail: info@BeresMedia.com
adres tradycyjny: Bereś Media sp. z o.o., UP Kraków 16, ul. Królewska 45-47, PO BOX 13, 30-041 Kraków
Strony internetowe:
www.miesiecznik.krakow.pl
www.PolskaMaSens.pl
Redaktor naczelny: Witold Bereś
Sekretarz redakcji: Krzysztof Burnetko
e-mail: redakcja@miesiecznik.krakow.pl