Jeszcze tak niedawno wydawało się, że nadchodzące wakacje będą czasem straconym dla kultury. Ale Łaźnia Nowa postanowiła się nie poddawać i organizuje mnóstwo plenerowych spotkań w ogrodzie przy teatrze na osiedlu Szkolnym 25. W cyklu Bulwar(t) Sztuki możemy brać udział m.in. w rozmowach literackich, warsztatach, nauce tańca, pokazach filmowych i teatralnych. 2 sierpnia polecamy projekcję filmu „Mój piękny syn”. Odbędzie się ona w ramach Wakacyjnej Akademii Filmu Polskiego, prowadzonej przez współpracującego z miesięcznikiem „Kraków” krytyka Łukasza Maciejewskiego.
Stary Teatr zawsze żył legendami wielki twórców, którzy na tej scenie reżyserowali. Do Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, dołączył przed laty Krystian Lupa. Jeszcze tylko do 31 lipca w Strefie BE i w muzealnych piwnicach przy ul. Jagiellońskiej możemy oglądać obiekty, kostiumy i multimedia pochodzące z takich krakowskich spektakli artysty jak: „Malte albo Tryptyk marnotrawnego syna”, „Lunatycy”, „Mistrz i Małgorzata”, „Zaratustra” oraz „Factory 2”. Zalupowani fani reżysera na pewno nie omieszkają z nimi pobyć, w oczekiwaniu iż zdarzy się cud i Krystian Lupa wróci choć na chwilę do Krakowa. I to nie tylko na Festiwal Boska Komedia.
To nowy projekt muzyczny Maxa Richtera, inspirowany Powszechną Deklaracją Praw Człowieka. Do jej odczytania awangardowy kompozytor zaprosił ludzi z całego świata. Ich głosy zostały wplecione w nagranie, budując dźwiękowy pejzaż, przez który płynie muzyka. Projekt „Voices” miał swoją światową premierę w lutym tego roku w Londynie, gdzie na scenie centrum Barbican zagrało na żywo ponad 60 muzyków. Można było usłyszeć 12 kontrabasów, 24 wiolonczele, 6 altówek, 8 skrzypiec i harfę. Towarzyszył im 12-osobowy chór oraz sam Max Richter na instrumentach klawiszowych, skrzypaczka Mari Samuelsen, sopranistka Grace Davidson i dyrygent Robert Ziegler.
Milva i Strehler, Strehler i Milva – nazwiska, które wymuszają gwałtowne serca bicie. W 1986 roku Giorgio Strehler realizuje w Paryżu swoją kolejną „Operę za 3 grosze” Brechta/Weilla i angażuje olśniewającą Milvę jako Jenny, narzeczoną pirata. To jest kreacja genialna. Oczywiście Milva zawdzięcza wszystko wielkiemu reżyserowi i doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Bez Strehlera byłaby „tylko” wspaniałą piosenkarką, obdarzoną rewelacyjnym głosem i burzą rudych włosów. Dzięki niemu stała się wyjątkową artystką. Popatrzcie Państwo na jej sztukę gestu, noszenia kostiumu, dykcję, wyrazistość formy… Niebywałe! Fenomenalne
Kiedy myślimy o zmarłym 19 lipca Franciszku Ziejce, staje nam przed oczami jego portret w todze rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. I to nie tylko dlatego, że Profesor był nim przez sześć lat (od 1999 do 2005 r.), ale także dlatego, że z krakowską uczelnią związał swoje naukowe życie, zapadając w pamięci wykładowców i studentów. Uroczystości pogrzebowe Franciszka Ziejki rozpoczną się 24 lipca o godz. 10 w kolegiacie św. Anny, gdzie będzie odprawiona msza święta dla rodziny i zaproszonych gości. O godz. 12 Profesor zostanie pochowany na cmentarzu Salwatorskim.
Niedawno odeszła aktorka teatralna i filmowa, reżyserka i dyrektorka teatralna Romana Próchnicka-Vogler, żona wybitnego krytyka Henryka Voglera (ur. 1933, zm. 18 maja 2020 w Krakowie). Właśnie dotarł do nas z drugiej półkuli wzruszający list Marii Nowotarskiej wspominający krakowską artystkę.
Tegoroczne wakacje będą nieco inne niż poprzednie. Wielu z nas nie wyjedzie za granicę. Dla tych, którzy tęsknią za podróżami, Biblioteka Kraków przygotowała w swoich oddziałach wyjątkową wystawę. Oglądając okładki i ilustracje książek z serii przewodników, zatytułowanej „Oto jest….”, autorstwa czeskiego artysty Miroslava Šaška, udamy się do tak pięknych miast jak Paryż, Londyn, Nowy York, Rzym, Wenecja i Monachium. Dużoformatowe ilustracje prezentujące te miejsca obejrzymy do połowy września w kilku filiach Biblioteki Kraków: nr 3 (pl. J. Nowaka Jeziorańskiego 3) – Paryż, nr 21 (ul. Królewska 59) – Londyn, nr 46 (ul. Limanowskiego 4) – Nowy York, nr 53 (os. Stalowe 12) – Monachium oraz nr 56 (os. Zgody 7) – Rzym i Wenecja.

Wydawca:
Fundacja Świat ma Sens, ul. Żwirki i Wigury 26, 34-600 Limanowa
Redakcja:
Bereś Media sp. z o.o.
E-mail: info@BeresMedia.com
adres tradycyjny: Bereś Media sp. z o.o., UP Kraków 16, ul. Królewska 45-47, PO BOX 13, 30-041 Kraków
Strony internetowe:
www.miesiecznik.krakow.pl
www.PolskaMaSens.pl
Redaktor naczelny: Witold Bereś
Sekretarz redakcji: Krzysztof Burnetko
e-mail: redakcja@miesiecznik.krakow.pl
Fundacja Świat ma Sens, ul. Żwirki i Wigury 26, 34-600 Limanowa
Redakcja:
Bereś Media sp. z o.o.
E-mail: info@BeresMedia.com
adres tradycyjny: Bereś Media sp. z o.o., UP Kraków 16, ul. Królewska 45-47, PO BOX 13, 30-041 Kraków
Strony internetowe:
www.miesiecznik.krakow.pl
www.PolskaMaSens.pl
Redaktor naczelny: Witold Bereś
Sekretarz redakcji: Krzysztof Burnetko
e-mail: redakcja@miesiecznik.krakow.pl