To konkurs literacki jedyny w swoim rodzaju. Biblioteka Kraków od paru lat przyznaje nagrody Żółtej Ciżemki autorom najlepszych książek dla dzieci i młodzieży. W tym roku okazali się nimi: w kategorii literatura Roksana Jędrzejewska-Wróbel, autorka „Stanu splątania” (Wydawnictwo Literackie, Kraków 2021), a w kategorii grafika Gosia Herba i Mikołaj Pasiński za książkę „Van Dog” (HarperCollins Polska, Warszawa 2021). Pierwszy tom przeznaczony jest dla nastolatków i opowiada o obcych sobie ludziach zaplątanych w codziennych obowiązkach, którzy stają się nierozłączni niczym Harry, Hermiona i Ron! Z kolei „Van Dog” to obrazkowa opowieść, przybliżająca dzieciom w wieku przedszkolnym świat sztuki. Laureaci odebrali nagrody, a po uroczystości zwiedzali Bazylikę Mariacką, gdzie znaleziono ciżemkę, która zainspirowała Antoninę Domańską, patronkę konkursu, do napisania powieści „Historia żółtej ciżemki”. (fot. Lis)
Nagrodę im. Doktora Marka Edelmana za ratowanie człowieczeństwa otrzymała dr Paulina Bownik. To prywatne i uznaniowe wyróżnienie ustanowione przez przyjaciół Marka Edelmana, Bogdana Białka i Paulę Sawicką, w postaci rzeźby dłuta Barbary Falender. Artystka opatrzyła swoje dzieło napisem: „Lekarce z Lasu 2022. Nagroda im. Dr Marka Edelmana”. Bowiem Paulina Bownik udziela pomocy medycznej ludziom koczującym na granicy polsko-białoruskiej. – Dobry człowiek to ten, kto ma dla ciebie ciepło, daje ci jeść, uśmiecha się do ciebie. A ten, co cię zabija, gnębi, jest człowiekiem złym – pouczał nas patron nagrody. Uhonorowanie laureatki to wyraz wdzięczności dla dobrych ludzi, krążących po lasach z pomocą medyczną, dobrym słowem i ciepłą zupą. (fot. Mariusz Kubik/Wikipedia)
Na Kazimierzu trwa Festiwal Kultury Żydowskiej. Biegnijcie tam szybko, by poczuć jego niesamowitą atmosferę i powiedzieć przechodniom – szalom. W tym roku tematem przewodnim jest woda, potraktowana tu jako część rytuału. Jednak organizatorzy starają się wydobyć nie tylko jej religijne funkcje i znaczenia, ale też praktyczne zastosowania oraz wpływ na kwestie klimatyczne. Możemy przekonać się o tym uczestnicząc w spotkaniach w namiocie FKŻ, stojącym na skrzyżowaniu ulic Józefa i Wąskiej. Stali uczestnicy festiwalu stęsknili się za koncertami, które są znakiem firmowym tej imprezy. Na Kazimierzu pojawi się niezawodny Frank London, tym razem ze swoim projektem Ghetto Songs, w którym wystąpi m.in. kantorka Sveta Kundish. Jest też Jeremiah Lockwood, który w synagodze Tempel przygotował tegoroczny Koncert Kantorów, z udziałem: Yaakova Lemmera, Shimiego Millera, Yoela Kohna oraz polskiego Kwartetu Smyczkowego Airis. Z kolei Bester Quartet z Grażyną Auguścik, Dorotą Miśkiewicz i Jorgosem Skoliasem przybyli na festiwal z projektem Get To Tango, przypominającym muzykę Dawida Bajgelmana. Inny ciekawy koncert w synagodze nosi tytuł Roya i wykona go izraelska artystka o perskich korzeniach – Liraz (fot. Ronen Fadida).
Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii „Otwarta Rzeczpospolita” rozdało nagrody w XXVII edycji Konkursu prac magisterskich im. Jana Józefa Lipskiego. Stowarzyszenie, które przeciwdziała odżywającym w Polsce nastrojom ksenofobicznym i nacjonalistycznym, nagradza w ten sposób świeżo upieczonych magistrów od 1995 roku. Patronem Konkursu jest Jan Józef Lipski, socjalista i społecznik, działacz opozycji demokratycznej w PRL, współzałożyciel KOR, historyk literatury, eseista i krytyk literacki, publicysta – człowiek, który swoją postawą i działaniami wprowadził w życie idee otwartego społeczeństwa obywatelskiego. W konkursie są wyłaniane najlepsze prace magisterskie z obszaru humanistyki i nauk społecznych. Listę laureatów i laureatek można znaleźć na stronie https://www.otwarta.org/lista-laureatow-i-laureatek-xxvii-edycji-konkursu-im-j-j-lipskiego/ Wyróżnione eseje znajdują się na stronie https://www.otwarta.org/eseje-laureatow-i-laureatek-xxvii-edycji-konkursu-im-j-j-lipskiego/
Podczas dzisiejszej uroczystej sesji Rady Miasta Krakowa, rysownik Andrzej Mleczko odebrał tytuł honorowego obywatela Krakowa. „Rysowników było wielu jak w beczce, ale żaden z nich nie śmiał usiąść przy Mleczce…” – pisał Wieszcz jakiś tam jakiś tam. Że Andrzej Mleczko jest arcypolski i megakrakowski – wie każdy. Że jest ogólnoświatowy – tu, nad Wisłą, wiedza ta przebija się z trudnością, ale też patrząc znad Wisły zwykle widzimy, góra, Hel i / lub Giewont… Owszem, rysunek Mleczki zawsze budził śmiech: soczysty, z trzewi głęboko idący, a nawet rechoczący. Ale nigdy nie jest to śmiech bezrefleksyjny. Niewiele bowiem jest w historii całej kultury światowej spojrzenia, do którego tak bardzo pasowałoby kultowe zdanie wielkiego Gogola: „Z samych siebie się śmiejecie”. Czasami jest to śmiech łagodzący, czasami – budzący wstyd. Ale zawsze wymuszający refleksję. Andrzej Mleczko to „creme de la crème” polskiej kultury ostatniego stulecia. Bardzo się cieszymy z tego, że został honorowym obywatelem naszego miasta.
Dziś w Centrum Kongresowym ICE Kraków, o godz. 18, odbędzie się spotkanie z Olgą Tokarczuk. Pretekstem do rozmowy, którą poprowadzi Katarzyna Kasia, jest pierwsza po przyznaniu pisarce Literackiej Nagrody Nobla powieść pt. „Empuzjon”. – Wrzesień 1913 roku, uzdrowisko Görbersdorf (dzisiejsze Sokołowsko na Dolnym Śląsku). Właśnie tutaj, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie specjalistyczne sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardlane”. Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, przyjeżdża do uzdrowiska z nadzieją, że nowatorskie metody i krystalicznie czyste powietrze powstrzymają rozwój jego choroby, a może nawet całkowicie go uleczą. Diagnoza nie pozostawia jednak złudzeń – tuberculosis. Gruźlica – tak zapowiada swoją powieść Olga Tokarczuk.
Joanna Słowińska – znana nie tylko krakowskiej publiczności artystka o wyjątkowym głosie zmaga się z chorobą nowotworową. By jej pomóc, przyjaciele organizują 16 czerwca w Centrum Kongresowym ICE koncert, z którego całkowity dochód zostanie przekazany na leczenie, rehabilitację i godne życie w chorobie. Z dedykacją dla Joanny Słowińskiej wystąpią znamienici twórcy sceny piosenki literackiej, estrady i teatru jak: Grzegorz Turnau, Janusz Radek, Olga Szomańska, Przemysław Branny, Maciej Miecznikowski, Dorota Jarema, Karol Śmiałek, Małgorzata Markiewicz, artyści sceny muzyki improwizowanej, jazzowej i world music: Stanisław Słowiński, Tomasz Kukurba, Marcin Wyrostek i Przemek Sokół, kameraliści orkiestr: AUKSO i SINFONIETTA CRACOVIA oraz muzycy formacji Stanisław Słowiński Quartet. Wystąpi też Joanna Słowińska, a połączone zespoły poprowadzi Stanisław Słowiński – kierownik muzyczny koncertu. (fot. Robert Drózd)
Teatr Łaźnia Nowa 10, 11 i 12 czerwca zaprasza na premierowy spektakl pt. „Tajemniczy ogród” (reżyseria Tomasz Fryzeł). Przedstawienie wyrasta z inspiracji powieścią Frances Hodgson Burnett, a przede wszystkim – z fascynacji tytułowym miejscem. Zapisany w powieści ogród staje się punktem wyjścia do opowieści o osobach, roślinach, zwierzętach i innych, niemających swojej precyzyjnej nazwy zjawiskach (jak ruchy powietrza, zachody słońca, światło i cień) oraz o zachodzących pomiędzy nimi relacjach. To opowieść o tym, jak elementy przyrody i krajobrazu doświadczają się nawzajem i jak człowiek może pełniej i bardziej świadomie wchodzić w relacje z pejzażem i ekosystemem, którego jest częścią. Na scenie zobaczymy: Kingę Bobkowską, Marię Witkowską i Adama Borysowicza. (fot. Klaudyna Schubert)
Na zakończenie 77. sezonu artystycznego Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie przygotowuje uroczyste koncerty oratoryjne, podczas których po raz pierwszy w sali koncertowej przy ulicy Zwierzynieckiej zabrzmi oratorium Odyseusz Max Brucha. Muzyczną opowieść o królu z Itaki, jego tęsknocie za ojczyzną i najbliższymi wykonają Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Do partii solowych zaproszeni zostali: Mariusz Godlewski – baryton (Odyseusz), Anna Bernacka – mezzosopran (Penelopa), Natalia Rubiś – sopran (Nausikaa), Katarzyna Guran – sopran (Leukotea, Atena), Miranda Gołębiowska-Exner – alt (Antikleja, Arete), Józef Dwojak – tenor (Hermes) i Patryk Wyborski – baryton (Terezjasz, Alkinoos, Sternik). Chór Filharmonii przygotował Piotr Piwko. Koncerty odbędą się w piątek 10 czerwca o godz. 19.30 i w sobotę 11 czerwca o godz. 18.00. (fot. K. Kalinowski)
To była niezwykła uroczystość. Na scenie Muzeum Manggha już po raz trzeci wręczyliśmy nagrody laureatom konkursu „Portrety”, organizowanego przez miesięcznik „Kraków i Świat”. Główna nagroda (15 tys. zł) powędrowała do twórców filmu dokumentalnego „Polański, Horowitz. Hometown”, który dokładnie w tym samym czasie miał swoją nowojorską premierę. W Stanach obraz o okupacyjnych losach Romana Polańskiego i Ryszarda Horowitza przedstawiał jeden z jego twórców, Mateusz Kudła, a w Krakowie nagrodę odebrała współreżyserka filmu Anna Kokoszka-Romer oraz siostra Ryszarda Horowitza, Niusia Horowitz-Karakulska.
Z kolei nagrodę czytelników miesięcznika „Kraków i Świat” i związanych z pismem internautów (także 15 tys. zł), ufundowana przez firmę Consultronix, otrzymała Katarzyna Chlebny – autorka, reżyserka i aktorka spektaklu „Kora. Boska” w Teatrze Nowym Proxima. Czek oraz statuetkę wręczył artystce prezydent Krakowa, prof. Jacek Majchrowski. Katarzyna Chlebny tego wieczoru okazała się podwójną zwyciężczynią. Jury również doceniło jej przedstawienie, przyznając nagrodę w wysokości 3 tys. zł, podobnie jak profesorowi Michałowi Głowińskiemu za zbiór esejów „Tęgie głowy. 58 sylwetek humanistów” (Wielka Litera). Tę samą nagrodę odebrał prof. Piotr Oczko za „Pocztówkę z Mokum. 21 opowieści o Holandii” (Wydawnictwo Znak). Wszystkim zwycięzcom w naszym konkursie gratulujemy, a Teatrowi Nowemu Proxima dziękujemy za fantastyczne show, które uatrakcyjniło naszą uroczystość. (fot. Grzegorz Kozakiewicz)

Wydawca:
Fundacja Świat ma Sens, ul. Żwirki i Wigury 26, 34-600 Limanowa
Redakcja:
Bereś Media sp. z o.o.
E-mail: info@BeresMedia.com
adres tradycyjny: Bereś Media sp. z o.o., UP Kraków 16, ul. Królewska 45-47, PO BOX 13, 30-041 Kraków
Strony internetowe:
www.miesiecznik.krakow.pl
www.PolskaMaSens.pl
Redaktor naczelny: Witold Bereś
Sekretarz redakcji: Krzysztof Burnetko
e-mail: redakcja@miesiecznik.krakow.pl
Fundacja Świat ma Sens, ul. Żwirki i Wigury 26, 34-600 Limanowa
Redakcja:
Bereś Media sp. z o.o.
E-mail: info@BeresMedia.com
adres tradycyjny: Bereś Media sp. z o.o., UP Kraków 16, ul. Królewska 45-47, PO BOX 13, 30-041 Kraków
Strony internetowe:
www.miesiecznik.krakow.pl
www.PolskaMaSens.pl
Redaktor naczelny: Witold Bereś
Sekretarz redakcji: Krzysztof Burnetko
e-mail: redakcja@miesiecznik.krakow.pl