Twórca „Przekroju” Marian Eile był genialnym redaktorem, który wzniósł krakowski tygodnik na taki poziom, że Josif Brodski, by móc go czytać, nauczył się języka polskiego. Nie wszyscy jednak wiedzą, że Eile był też artystą, który malował ekspresyjno-abstrakcyjne obrazy. Na dodatek jako wielbiciel twórczości Picassa z zapałem podrabiał styl mistrza, nie wahając się podpisywać swoich prac jego nazwiskiem. Do marca przyszłego roku możemy je oglądać na wystawie w MOCAK-u, zatytułowanej „Artysta i Redaktor”.
Teatr Nowy Proxima, w geście wsparcia i solidarności z protestującymi kobietami, udostępnia internetową rejestrację spektaklu „Piekło kobiet” w reżyserii Pawła Szarka na podstawie tekstów Tadeusza Boya Żeleńskiego. Jego traktujące o prawie kobiety do decyzji o aborcji felietony znajdują dziś niepokojące odbicie w otaczającej nas rzeczywistości. Dostęp do spektaklu można wykupić w jednym z trzech wariantów cenowych: 15, 25 i 50 zł, tym samym uruchamiając fundusz wsparcia dla bezetatowych aktorek, które szczególnie dotknęła sytuacja epidemiologiczna i ograniczenia w funkcjonowaniu teatrów. Sprzedaż trwa do 6 listopada 2020 roku, do godziny 22:00. Rejestracja będzie dostępna do 9 listopada. Każdy bilet ma zakodowany link do rejestracji. Więcej informacji na stronie: https://teatrnowy.com.pl/repertoire/pieklo-kobiet-online/ Fot. Aleksandra Krucza
Czy to prawda, że drogi dwóch wielkich pisarzy – autora powieści „Solaris” i twórcy książkowego pierwowzoru „Łowcy androidów” – się spotkały? Co połączyło Stanisława Lema i Philipa K. Dicka poza tym, że obu zalicza się do kanonu światowej literatury science-fiction? Jak ich korespondencyjna przyjaźń przerodziła się w nienawiść, w wyniku której Dick wysłał słynny donos na Lema do FBI? – takie pytania stawiają sobie autorzy premierowego spektaklu „Lem vs. P.K. Dick”, który 24, 25, 26, 27 października można oglądać na scenie Teatru Łaźnia Nowa. Przedstawienie wyreżyserował Mateusz Pakuła. Jako Lem i Dick wystąpią Tomasz Schuchardt i Jan Jurkowski.
Krakowskie teatry starają się nie poddawać i nie schodzić ze sceny. Teatr Nowy Proxima w ten weekend pokazuje aż dwa premierowe przedstawienia – „Muzeum. Lekcja historii Jacka Kaczmarskiego” i „Robotnica albo 27 omdleń klasy robotniczej”. Pierwszy spektakl grany jest na otwartej niedawno Scenie Berlin, gdzie Janusz Marchwiński, Piotr Sieklucki, Paweł Harańczyk i Marcin Chatys zmierzą się z utworami napisanymi „pod obrazy” m.in. Jana Matejki Jacka Malczewskiego czy Stanisława Ignacego Witkiewicza. Spektakl „Robotnica albo 27 omdleń klasy robotniczej” wyreżyserowała na scenie głównej Daria Kubisiak, w ramach II edycji programu Laboratorium Nowego Teatru.
Zapamiętamy go nie tylko jako znakomitego aktora, z wyjątkową vis comica, ale też ciepłego, zawsze uśmiechniętego człowieka, bez którego krakowskie środowisko teatralne już nie będzie takie samo. Bo choć większej części publiczności Dariusz Gnatowski kojarzy się z postacią Arnolda Boczka z serialu „Świat według Kiepskich”, to teatromani zapamiętają go ze świetnych kreacji w Teatrze Ludowym czy Teatrze Stu, gdzie zresztą zadebiutował w „Wariacie i zakonnicy” w reż. Krzysztofa Jasińskiego. Wystąpił także w wielu serialach i filmach, choćby w „Zakochanym Aniele”. Aktor przez lata chorował na cukrzycę typu 2. W 2013 r. założył fundację Wstańmy Razem! Aktywna Rehabilitacja, pomagającą ludziom zmagającym się z tą chorobą. Do szpitala trafił z objawami koronawirusa. Miał 59 lat.
To jeden z najważniejszych literackich festiwali w naszym kraju. W Krakowie mamy to szczęście, że raz w roku możemy spotkać się z pisarzami z najwyższej światowej półki. Wystarczy wymienić nazwiska tylko kilku z tegorocznych gości imprezy. Są wśród nich: Etgar Keret, Bianca Bellova, Roy Jacobsen, Maria Stiepanowa, Wiktor Jerofiejew, Karl-Markus Gauss, Elif Shafak, Emilie Pine, Marek Bieńczyk, Magdalena Tulli, Jacek Dukaj, Małgorzata Rejmer, Szczepan Twardoch. Niestety, z powodu pandemii nie możemy liczyć na to, że Festiwal Conrada odbędzie się na żywo. Od 19 do 25 października większość rozmów będzie toczyć się online. Można je znaleźć na profilu FB Festiwalu Conrada, profilu FB Tygodnika Powszechnego, kanale YouTube KBF i platformie PLAY KRAKÓW. Ich pełny program znajduje się na stronie conradfestival.pl
W tym roku Nagrodę im. Romany Bobrowskiej otrzymał Jacek Romanowski. Prestiżowym wyróżnieniem, przyznawanym przez Radio Kraków, nagradzane są najlepsze radiowe głosy. Aktor Starego Teatru został nim uhonorowany – jak donosi Justyna Nowicka – za nienaganną frazę i perfekcyjną dykcję, kulturę osobistą i charakterystyczny „timbre” głosu, bez którego trudno wyobrazić sobie radiowy teatr. Wcześniej laureatami Nagrody im. Romany Bobrowskiej zostali m.in Anna Polony, Anna Dymna, Andrzej Seweryn, Jerzy Stuhr, Jerzy Trela, Krzysztof Globisz, Dorota Segda. (fot. Ryszard Kornecki)
23 września odeszła na zawsze Juliette Gréco. Wielki żal, iż w namiarze złych wiadomości, które nas zalewają, ta przemknęła właściwie bezgłośnie. A przecież opuściła nas nie tylko piosenkarka i aktorka niezwykła – zniknął jeden z mitów kultury europejskiej drugiej połowy XX wieku. Była muzą egzystencjalizmu, do jej przyjaciół należeli Jean Cocteau i Jean Paul Sartre, Albert Camus i Boris Vian… Jej koncerty i kolejne płyty były wydarzeniami. Niepowtarzalny teatr gestów, osobowość i charyzma sceniczna sprawiały, że występy Juliette Gréco stawały się magicznym przeżyciem, osobliwym rytuałem, w którym mogliśmy uczestniczyć. Sartre mówił, że „ma w głosie miliony wierszy, które nie zostały jeszcze napisane.” Wierszy tych już nikt nie napisze. Wielki żal.
Album oparty jest na starożytnej greckiej koncepcji ruchu planet. Serce płyty stanowi niezapomniane wykonanie 41. i zarazem ostatniej symfonii Mozarta, zwanej „Jowiszową”. Obok niej znalazła się kompozycja Journey (CP1919) autorstwa Maxa Richtera, która jest inspirowana odkryciem gwiazdy neutronowej. Usłyszymy tu również Koncert skrzypcowy „Concentric Paths” Thomasa Adèsa z solistą Pekką Kuusisto oraz pierwsze nagranie studyjne pieśni Johna Dowlanda „Time Stands Still“. Program dopełnia piosenka Davida Bowiego „Life on Mars”.
Jest piękna. Ma przymknięte oczy i rodzaj skupienia na twarzy, który porusza wyobraźnię. Aż trudno uwierzyć, że to „Studium portretowe kobiety” namalował twórca „Bitwy pod Grunwaldem” czy „Hołdu pruskiego”. A jednak Jan Matejko wciąż potrafi nas czymś zaskoczyć. Przekonajcie się o tym, wybierając się do oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Floriańskiej i oglądając wystawę „Jan Matejko. Różne opowieści”, która stała się częścią stałej ekspozycji. Można ją oglądać do 31 stycznia 2021 r.

Wydawca:
Fundacja Świat ma Sens, ul. Żwirki i Wigury 26, 34-600 Limanowa
Redakcja:
Bereś Media sp. z o.o.
E-mail: info@BeresMedia.com
adres tradycyjny: Bereś Media sp. z o.o., UP Kraków 16, ul. Królewska 45-47, PO BOX 13, 30-041 Kraków
Strony internetowe:
www.miesiecznik.krakow.pl
www.PolskaMaSens.pl
Redaktor naczelny: Witold Bereś
Sekretarz redakcji: Krzysztof Burnetko
e-mail: redakcja@miesiecznik.krakow.pl
Fundacja Świat ma Sens, ul. Żwirki i Wigury 26, 34-600 Limanowa
Redakcja:
Bereś Media sp. z o.o.
E-mail: info@BeresMedia.com
adres tradycyjny: Bereś Media sp. z o.o., UP Kraków 16, ul. Królewska 45-47, PO BOX 13, 30-041 Kraków
Strony internetowe:
www.miesiecznik.krakow.pl
www.PolskaMaSens.pl
Redaktor naczelny: Witold Bereś
Sekretarz redakcji: Krzysztof Burnetko
e-mail: redakcja@miesiecznik.krakow.pl