Kino pod Baranami zaprasza w środę, 30 czerwca o godzinie 20.00, na specjalny pokaz filmu „Niepamięć” – greckiego kandydata do Oscara. Jego akcja rozgrywa się we współczesnych Atenach, nękanych przez epidemię amnezji. Nagłe zapomnienie może dotknąć każdego, w każdej chwili. Główny bohater filmu zasypia w autobusie, a kiedy budzi się na pętli, nie pamięta ani swojego nazwiska ani celu podróży. Podobnie jak całe greckie społeczeństwo, musi odnaleźć się w niezwykłej „nowej normalności” i od początku zbudować nową tożsamość. Po seansie odbędzie się rozmowa z prof. Bogdanem de Barbaro – psychiatrą i terapeutą – którą poprowadzi Anita Piotrowska.
Tych czerwcowo-lipcowych koncertów, wykładów, warsztatów naprawdę nam w pandemii brakowało. Jednak teraz Festiwal Kultury Żydowskiej znowu jest z nami. Jak co roku, możemy wpaść na Kazimierz, by posłuchać muzyki, spotkać bliskich nam ludzi i zwyczajnie cieszyć się różnorodnością łączących nas kultur. I choć może ilość wydarzeń muzycznych jest mniejsza niż do tej pory, to i tak warto wziąć w nich udział. Warto wybrać się na koncert kantorek, wśród których usłyszymy Aviv Weinberg (fot. Natascha Zivadinovic) czy wpaść do namiotu FKŻ przy ul. Wąskiej, by celebrować radość z ponownego spotkania, któremu w tym roku patronuje żywioł ognia. W festiwalowych wydarzeniach możemy też uczestniczyć on-line. Program wszystkich imprez, które potrwają do 4 lipca i w większości są bezpłatne, poznacie na stronie www.jewishfestival.pl
Tytuł „Halka” widoczny na afiszach Starego Teatru, może nieco zmylić niektórych widzów, myślących, że na narodowej scenie zagoszczą śpiewacy operowi. Owszem „Halka” zostanie zagrana, ale na słynne arie nie mamy co liczyć. Za to zobaczymy współczesną, feministyczną interpretację libretta dziewiętnastowiecznego poety Włodzimierza Wolskiego, po którą niegdyś sięgną Stanisław Moniuszko. Autorki spektaklu – reżyserka Anna Smolar i dramaturżka Natalia Fiedorczuk postanowiły przeformułować treść klasycznego dzieła, nadać własny głos Halinie, której historię opowiadają na nowo. Naprawdę może być ciekawie. (fot. Magda Hueckel)
Jednym z wydarzeń wieńczących sezon artystyczny 2020/2021 w Operze Krakowskiej będzie koncert „Arie Oper Świata”, który odbędzie się na scenie przy ulicy Lubicz 25 czerwca o godzinie 20. W programie znajdą się słynne arie, duety i sekwencje baletowe z najbardziej cenionych tytułów polskiego oraz światowego repertuaru. Podczas koncertu wystąpią lubiani krakowscy soliści: Monika Korybalska, Katarzyna Oleś-Blacha, Tomasz Kuk oraz Orkiestra, Chór i Balet Opery Krakowskiej. Podczas wieczoru usłyszymy także Artura Rucińskiego (fot. Ryszard Kornecki). To światowej sławy baryton przeżywający obecnie rozkwit kariery na najsłynniejszych operowych scenach, m.in. w mediolańskim Teatro alla Scala, londyńskim Covent Garden, Opéra Bastille w Paryżu, Teatro Real w Madrycie…
To będzie prawdziwa gratka dla miłośników talentu Jakuba Józefa Orlińskiego. Wybitny polski kontratenor wystąpi 17 lipca na dwóch gwiazdorskich koncertach w ramach ICE Classic w Centrum Kongresowym ICE. Śpiewak uważany jest za jedno z największych odkryć w świecie muzyki klasycznej ostatnich lat. Muzyk wyróżniony „Paszportem Polityki”, nagrodami OPUS KLASSIK, magazynu „The Gramophone”, a ostatnio także International Opera Awards, spotka się z krakowską publicznością 17 lipca podczas dwóch koncertów: o godz. 17.00 oraz o godz. 20.00. Artysta zaprezentuje po raz pierwszy w Polsce program pochodzący z albumu „Facce d’amore”, na który złoży się wybór arii m.in. Cavallego, Handla, Bononciniego czy Contiego. Towarzyszyć mu będzie specjalizujący się w wykonawstwie dawnych oper zespół il Pomo d’Oro. Bilety są już w sprzedaży. (fot. Jiyang Chen)
Miło nam donieść, że tegorocznymi laureatkami Nagrody Żółtej Ciżemki za książkę dla dzieci i młodzieży wydaną w 2020 roku zostały Katarzyna Kozłowska (na zdj.) i Agnieszka Żelewska. Pani Katarzyna jest autorką pięknej opowieści „O kruku, który chciał zostać papugą”, a pani Agnieszka przygotowała do niej ilustracje. Wręczenie wyróżnienia odbędzie się 26 czerwca o godz. 13.15 w Bibliotece Głównej Biblioteki Kraków, przy ul. Powroźniczej 2. Autorki otrzymują nagrodę pieniężną o łącznej wartości 25 tys. zł oraz statuetki wykonane przez prof. Krzysztofa Nitscha. Fragmenty nagrodzonej książki usłyszymy w wykonaniu Radosława Krzyżowskiego. Na godz. 14 zaplanowano natomiast spotkanie z obydwoma laureatkami. Miesięcznik “Kraków” jest patronem tej wyjątkowej nagrody.
Rozpiera nas prawdziwa duma. W końcu nie tak często się zdarza, by jedna z naszych autorek otrzymała tak prestiżowe wyróżnienie, jakim jest Nagroda im. Krzysztofa Teodora Toeplitza przyznawana przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS w dziedzinie piśmiennictwa filmowego. – Lista prac Marii Malatyńskiej jest niezmiernie bogata, więc i długa; przypomnę tylko, że recenzje i eseje jej pióra były publikowane na łamach Życia Literackiego, Filmu, Ekranu, Przekroju, Tygodnika Powszechnego, Odry, Kina, Dekady Literackiej, Gazety Krakowskiej i miesięcznika Kraków – przypomniał w swojej laudacji prezes ZAIKS-u Michał Komar, wymieniając też tytuły książek, których pani Maria jest autorką. Znakomita filmoznawczyni i krytyczka odebrała nagrodę razem z koleżanką po fachu, Anitą Piotrowską, podczas 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. (fot. Grzegorz Kozakiewicz)
Teatr Ludowy prezentuje swój kolejny premierowy spektakl. Tym razem przedstawienie zostało oparte na „Iwonie, księżniczce Burgunda”. Jak czytamy w zapowiedzi: „To pierwszy tekst dramatyczny, który wyszedł spod pióra wielkiego cynika, Witolda Gombrowicza. Opublikowaną przed wojną opowieść o fikcyjnej rodzinie królewskiej, której ceremoniały i megalomania zostały obnażone przez bezwolną, nijaką, milczącą kobietę wziął na warsztat Cezary Tomaszewski, reżyser, choreograf i performer”. Kim w jego interpretacji okaże się Iwona, w którą na scenie wciela się Beata Schimscheiner, możemy się przekonać wybierając się do Nowej Huty 5 i 6 czerwca. (Fot. Klaudyna Schubert)
Odsłony Cata. Stanisław Mackiewicz w listach

Wydawca:
Fundacja Świat ma Sens, ul. Żwirki i Wigury 26, 34-600 Limanowa
Redakcja:
Bereś Media sp. z o.o.
E-mail: info@BeresMedia.com
adres tradycyjny: Bereś Media sp. z o.o., UP Kraków 16, ul. Królewska 45-47, PO BOX 13, 30-041 Kraków
Strony internetowe:
www.miesiecznik.krakow.pl
www.PolskaMaSens.pl
Redaktor naczelny: Witold Bereś
Sekretarz redakcji: Krzysztof Burnetko
e-mail: redakcja@miesiecznik.krakow.pl
Fundacja Świat ma Sens, ul. Żwirki i Wigury 26, 34-600 Limanowa
Redakcja:
Bereś Media sp. z o.o.
E-mail: info@BeresMedia.com
adres tradycyjny: Bereś Media sp. z o.o., UP Kraków 16, ul. Królewska 45-47, PO BOX 13, 30-041 Kraków
Strony internetowe:
www.miesiecznik.krakow.pl
www.PolskaMaSens.pl
Redaktor naczelny: Witold Bereś
Sekretarz redakcji: Krzysztof Burnetko
e-mail: redakcja@miesiecznik.krakow.pl