W nadchodzącym roku będziemy obchodzić setną rocznicę urodzin autora „Solaris”. Z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Lema. Jego krakowskie obchody zapowiadają się bardzo różnorodnie. Głównym wydarzeniem będą same urodziny pisarza, które w 2021 roku odbędą się w dniach 12-14 września w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Stanisław Lem będzie też bohaterem licznych wydarzeń, od Festiwalu Literatury dla Dzieci po Festiwal Sacrum Profanum. Postać i twórczość Lema znajdą swoje miejsce na deskach teatrów, w utworach muzycznych, na sympozjach i konferencjach. Obchody uzupełnią kolejne wydania książek autora, których huczne premiery zapowiada Wydawnictwo Literackie. W przyszłym roku planowane jest także uzyskanie pozwolenia na budowę Centrum Literatury i Języka Planeta Lema, które będzie łączyć w sobie wielofunkcyjne centrum literackie z nowoczesną przestrzenią ekspozycyjną.
Zwykle o tej porze roku rozpoczynała się walka o bilety. Na Festiwal Boska Komedia nie było łatwo się dostać. W tym roku wejściówek nie zabraknie, gdyż z przyczyn oczywistych przegląd najciekawszych spektakli teatralnych będzie się odbywał on-line. I to za darmo. Wystarczy zalogować się na platformie PLAY KRAKÓW, by od 5 do 13 grudnia śledzić sceniczne wydarzenia, które w tym roku będą odbywać się pod hasłem „Czuły narrator”. Hasło to jest oczywistym odniesieniem do mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk i właśnie od scenicznej realizacji jej prozy, czyli “Biegunów” w reż. Michała Zadary, rozpoczną się festiwalowe pokazy. Inne premierowe przedstawienia, które zobaczymy to: „Powrót do Reims” Katarzyny Kalwat, „Autobiografia na wszelki wypadek” Michała Buszewicza, „Bezpieczne miejsce” Tomasza Fryzła czy monodram choreograficzny Dominiki Knapik pt. „Agon” (na zdj. Klaudyny Szubert). W sieci będziemy mogli też być świadkami pierwszych pokazów opery komicznej „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale”, w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego, która powstaje na scenie Teatru im. J. Słowackiego.
Tylko przez tydzień do 24 listopada na platformie Play Kraków można zobaczyć bezpłatnie dokument Askolda Kurova „Proces. Federacja rosyjska kontra Oleg Sencow”. To historia reżysera, byłego więźnia politycznego, który po zajęciu Krymu przez Rosję aktywnie przeciwstawiał się okupacji. W więzieniu spędził pięć lat. Proces oraz reakcje całego świata na jego sytuację poznajemy w filmowym śledztwie, odsłaniającym absurdy i przerażający, kafkowski charakter tej historii. – Czasami trudno jest ograniczyć się do bycia obserwatorem. Pomysł na film wyrósł z mojej bezradności, niemożności zmiany mrocznej przyszłości czekającej na Olega Sencova – człowieka, który chciał tylko żyć w wolnym kraju i robić filmy. Znając Olega osobiście, nie mogłem od początku uwierzyć, że byłby winny w sprawie któregokolwiek z tych niedorzecznych zarzutów – tłumaczy autor dokumentu Askold Kurov.
Życie literackie Krakowa nie poddaje się obrzydliwemu wirusowi. O tym, że świat nie wypadł zupełnie z torów, a poeci nie zaprzestali pisać wierszy, przypomni nam spotkanie online w ramach Salonu Literackiego Biblioteki Kraków. 19 listopada o godz. 18 odbędzie się w sieci rozmowa na temat premierowego tomiku utworów Jana Polkowskiego pt. „Wiersze wybrane. 1977-2019”, który ukazał się w ramach serii „Poeci Krakowa”. Wydaje ją Biblioteka Kraków. Rozmowę z poetą poprowadzi autor słowa wstępnego i wyboru jego tekstów dr Józef Maria Ruszar. Wiersze przeczyta Andrzej Róg. Wydarzenie można będzie obserwować na profilu Klubu Dziennikarzy „Pod Gruszką” https://www.facebook.com/podgruszka
Od paru lat listopad był miesiącem, w którym mogliśmy zwiedzać Wawel bez konieczności sięgania po pieniądze do kieszeni. A to wszystko dzięki akcji „Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich”. Teraz jednak z powodu pandemii jest to niemożliwe. W zamian muzea proponują nam ich zwiedzanie online. Na ekranie możemy oglądać wnętrza siedzib polskich monarchów i znajdujące się tam zbiory. W akcji biorą udział: Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie oraz Muzeum Zamkowe w Malborku i Zamek Królewski w Sandomierzu. 20 listopada o godz. 18 po raz pierwszy odbędzie się debata online pięciu muzeów pod tytułem: „Rezydencje królewskie. Oficjalne i letnie”. Będzie ona dostępna – podobnie jak zwiedzanie – na stronach internetowych i w mediach społecznościowych muzeów.
Teatry z powodu pandemii są obecnie zamknięte na cztery spusty. Niektóre jednak sceny zdecydowały się przenieść spektakle do internetu. Tak robi Teatr Ludowy, który przygotował dla swoich widzów kilka przedstawień, sprzedawanych w formie pakietów. Każdy z nich obejmuje takie spektakle jak: „Zahipnotyzuj mnie. Piosenki Zygmunta Koniecznego”, reżyseria Małgorzata Bogajewska (19 listopada), „Pippi”, reżyseria Maćko Prusak (28 listopada), „Solaris”, reżyseria Marcin Wierzchowski (3 grudnia), „Jak się nie zgubić w teatrze?” – niespodzianka dla najmłodszych (6 grudnia), spektakl sylwestrowy (31 grudnia). Wszystkie widowiska będą dostępne online w formie linku aktywnego przez 48 godzin. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie teatru. Dla seniorów 60+ przygotowano tysiąc bezpłatnych zaproszeń. Pozostali widzowie zapłacą za pakiety 30 zł. (fot. Klaudyna Schubert)
Jeszcze kilka dni temu w Teatrze Bagatela miała odbyć się premiera spektaklu „Ich czworo”, którą reżyserował Giovanny Castellanos. Przedstawienie zostało odwołane z powodu pandemii. Teraz Ktoś tam na górze zdecydował, że odwoła Giovanniego, niezwykłego człowieka i świetnego artystę. Choć tylko od czasu do czasu bywał w Krakowie, to zawsze powtarzał, iż przyciąga go magia miejsca i tworzący tu ludzie. Dla Krakowa przed laty opuścił rodzinną Kolumbię, by rozpocząć studia w naszej szkole teatralnej. A potem wracał, by pracować na krakowskich scenach. Aż do końca.
O tym, jakie wyzwania czekają nas w nowej, postpandemicznej rzeczywistości, jak zachować równowagę między globalizacją a lokalnością, czym są laboratoria życia i czy obecnie możemy powiedzieć, że mamy do czynienia z wielką osobliwością, rozmawiają ojcowie przedsięwzięcia Open Eyes Economy.
„Się zaludni”. Przyjdzie Tuwim i Czesław. Kiedy Iwaszkiewicz pisał Starego poetę, Tuwim już nie żył, żył Miłosz. Żywi i martwi w jednym stali domu. Wchodzą, wychodzą na własnych równych prawach i my nie możemy tu nic…

Wydawca:
Fundacja Świat ma Sens, ul. Żwirki i Wigury 26, 34-600 Limanowa
Redakcja:
Bereś Media sp. z o.o.
E-mail: info@BeresMedia.com
adres tradycyjny: Bereś Media sp. z o.o., UP Kraków 16, ul. Królewska 45-47, PO BOX 13, 30-041 Kraków
Strony internetowe:
www.miesiecznik.krakow.pl
www.PolskaMaSens.pl
Redaktor naczelny: Witold Bereś
Sekretarz redakcji: Krzysztof Burnetko
e-mail: redakcja@miesiecznik.krakow.pl
Fundacja Świat ma Sens, ul. Żwirki i Wigury 26, 34-600 Limanowa
Redakcja:
Bereś Media sp. z o.o.
E-mail: info@BeresMedia.com
adres tradycyjny: Bereś Media sp. z o.o., UP Kraków 16, ul. Królewska 45-47, PO BOX 13, 30-041 Kraków
Strony internetowe:
www.miesiecznik.krakow.pl
www.PolskaMaSens.pl
Redaktor naczelny: Witold Bereś
Sekretarz redakcji: Krzysztof Burnetko
e-mail: redakcja@miesiecznik.krakow.pl